Alumni Awards

2011 – 2019

Awards over the years 2011~2019

2011~2019

MoneTary Awards $98,000


Medals 2011~2019


 

Alumni throughout the years


2019

AWARDS

*STAGE ARCHACHON INTERNATIONAL BALLET SUMMER WORKSHOP

* 2 WEEKS TRAINInG AT CONSERVATOIRE NATIONAL SUPERIEUR DE MUSIQUE ET DE DANSE DE PARIS (FRANCE)

*NEW JERSEY BALLET 5 WEEKS PROGRAM JULY 15-AUG. 16

*HUNGARY SCHOOL SUMMER PROGRAM TUITION & HOUSING AND FOOD AUG 5TH -20TH

*SALZBURG INTERNATIONAL BALLET ACADEMY

*BRUSSELS INTERNATIONAL BALLET SCHOOL
YEAR ROUND PROFESSIONAL TRAINING PROGRAM PARTIAL SCHOLARSHIP and PARTIAL SUMMER PROGRAM

*VKDCNY SCHOOL INVITAION 2019-2020 SCHOOL YEAR

*VKDF TRAINEE CONTRACT 2019-2020

*GALA PERFORMANCE IN LATVIA AUGUST 3RD

*MILWAUKEE BALLET 2ND COMPANY CONTRACT

*COLUMBIA CLASSICAL BALLET CONTRACT

*Boston ballet school summer intensive tuition

WINNERS

JULIETTE ITOU

PARK HA EUN

RAJNA REMOVIC

RYU SEONG WOO

DAlTREY SCHMIDT

JILLIAN SCHUBERT

NIKITA CONN

ASHLEY ZOE MEDINA SÁNCHEZ

ZAIRA MEZA

ANA CAROLINA VENTURA

SERENA REED

ANAIS DIAZ FUENTES

ISABELA CABRAL SAQUETI

ANDREA HUDSON

ANA CAROLINA VENTURA

DÉBANHI GARZA

CAMILLA CONCEICAO

PAOLA VILLARREAL

DYMPHNA GERGERICH

ANIS DIAZ FUENTES

NICTÉ ALEXIA RAMIREZ SALAZAR

GABRIELA DE PAIVA

LUCIA GRAU

CATALINA MENENDEZ

ANA CLARA BABOZA

MARIA CAROLINA GASPAR


2018

AWARDS

Best Interpretation of the Female Classical Compulsory "La Cigarette" Claire Teysseire, France

Best Interpretation of the Male Classical Compulsory "Mazurka" Zi Wang, China

Best Interpretation of the Female Contemporary Compulsory "Unleashed" Nene Ogiwara, Japan

Best Interpretation of the Male Contemporary Compulsory "An Awesome Wave" Clément Guillaume, France

Special Recognition Awards
Classical Youth Division
Ana Clara Ramos Correa Barboza, Brazil Lilly Fridlyand, USA

Classical Junior Division Gabriel Barbosa, Brazil

Contemporary Solo Division 4 Dayeon Jung, South Korea

Special Recognition from Ms. Kozlova Jillian Schubert, USA

PRIZES

Brussels International Ballet School:
Professional Training Program 2018-2019: Accepted with 100% scholarship Victor Cestari, Brazil
Joāo Pedro Ramos, Brazil

Professional Training Program 2018-2019: Accepted Ana Bellini, Brazil
Isabela Buback, Brazil

Per country, by alphabetical order

BELGIUM

Luisa Ciciliotti, Brazil
Luiza Falcāo, Brazil
Lorena Felix, Brazil
Luma Nunes, Brazil
Maria Eduarda Pinto, Brazil Silvia Rosa, Brazil

Isabela Souza, Brazil Sydney Henson, Hungary

International Summer Intensive, July 30th-Aug. 10th: 100% scholarship Maria Eduarda Pinto, Brazil

International Summer Intensive, July 30th-Aug. 10th: 50% scholarship Lily Verwoert, Belgium
Ana Bellini, Brazil
Isabela Buback, Brazil

Luisa Ciciliotti, Brazil Luiza Falcāo, Brazil Lorena Felix, Brazil Luma Nunes, Brazil Silvia Rosa, Brazil Isabela Souza, Brazil Sydney Henson, Hungary Danielle Foege, USA Chloe Muller, USA

Special Invitation to create a piece for Professional Training Gala Performance Soo Beom Jang, South Korea

ECUADOR

Invitation to perform at the Ecuador Congress Gala – Quito

Zi Wang, China
Clément Guillaume, France

ENGLAND

English National Ballet School: 50% Scholarship school year 2018-2019 Rheya Shano, USA

English National Ballet School: One Week Free Training Alexia Norris, USA

English National Ballet School: One Week Free Training Rheya Shano, USA

FRANCE

Arcachon and Nice Summer Intensive, July 9th - 21st or July 24th - Aug 4th Yuyu Ichikawa, Belgium

Arcachon and Nice Summer Intensive, July 9th - 21st or July 24th - Aug 4th Clément Guillaume, France

Arcachon and Nice Summer Intensive, July 9th - 21st or July 24th - Aug 4th Eunice Suba, USA

Lyons, Thelaia Dance Camp with Etoiles from the Paris Opera: one week in July Nene Ogiwara, Japan

GEORGIA

State Ballet of Georgia Principal Contract Claire Teysseire, France

State Ballet of Georgia Trainee Program Celeste Ursino, Italy

State Ballet of Georgia Apprenticeship Seong Jun An, South Korea

ITALY

Accademia Internazionale Coreutica, Florence: Intensive Summer Program Yuyu Ichikawa, Belgium

Accademia Internazionale Coreutica, Florence: One Month Tuition Scholarship Gabriel Barbosa, Brazil

ROMANIA

Teatrul De Ballet Sibiu: 11 month contract Anais Di Filippo, Venezuela

La Sylphide Ballet School, Bucharest: July 2018 Scholarship Isabela Buback, Brazil

La Sylphide Ballet School, Bucharest: July 2018 Scholarship Luiza Falcāo, Brazil

La Sylphide Ballet School, Bucharest: July 2018 Scholarship Sydney Henson, Hungary

La Sylphide Ballet School, Bucharest: July 2018 Scholarship Eugine Ahn, South Korea

SOUTH KOREA

Korea National University of the Arts: Two week summer scholarship including tuition and privates
Luiza Falcāo, Brazil

Korea National University of the Arts: Two week summer scholarship including tuition and privates
Maria Eduarda Pinto, Brazil

SPAIN

Russian Masters Ballet Camp: Scholarship to summer Program July 2 - 22 Davi Chagas, Brazil

Russian Masters Ballet Camp: Scholarship to summer Program July 2 - 22 Gabriel Barbosa, Brazil

USA

Boston Ballet 2 Company Contract Nikita Boris, USA

Cincinnati Ballet Second Company Contract Eunice Suba, USA

Cincinnati Ballet Second Company Contract Rheya Shano, USA

Cincinnati Ballet Full Summer Scholarship 2019 Alexia Norris, USA

Cleveland Ballet's Future Company Apprenticeship Contract Mari Bell, Canada

Columbia Classical Ballet Company Contract Mari Bell, Canada

Tampa's Next Generation Ballet Summer Intensive 2018 50% Tuition Gabriel Barbosa, Brazil

Tampa's Next Generation Ballet Summer Intensive 2018 50% Tuition Luma Nunes, Brazil

Tampa's Next Generation Ballet Summer Intensive 2018 50% Tuition Lara Cornachini Sousa, Brazil

Tampa's Next Generation Ballet Summer Intensive 2018 50% Tuition Rory Myers, USA

Tampa's Next Generation Ballet Summer Intensive 2018 50% Tuition Quincy Sykes, USA

NYC: Valentina Kozlova Dance Conservatory August 2018 Intensive Alycia Lefebrve, Belgium

NYC: Valentina Kozlova Dance Conservatory August 2018 Intensive Elodie Lefebrve, Belgium

NYC: Valentina Kozlova Dance Conservatory August 2018 Intensive Ana Karen Guzman Gutierrez, Mexico

NYC: Valentina Kozlova Dance Conservatory August 2018 Intensive Diana Arely Hernandez Gonzalez, Mexico

NYC: Valentina Kozlova Dance Conservatory August 2018 Intensive Valeria Zaleta Hernandez, Mexico

NYC: Valentina Kozlova Dance Conservatory August 2018 Intensive Zaira Yanet Quezada Meza, Mexico


2017

Bakhtiyar Adamzham

(Kazakhstan), An Invitation to perform at the Gala Rudoph Nureyev Moscow March 2017, Russia and the Riga National Gala August 2017, Latvia, Grand Prix - Classical

Sungmin Kim

(South Korea), Grand Prix - Contemporary

Rasmus Ahlgren

(Finland), Brussels International Ballet School Summer Program 2017 Scholarship, Belgium

Alesia Astashonok

(USA), Atelier Le Loft, Switzerland; Munich National Conservatoire, Germany and VKDCNY Spain Summer Intensive 2017 Scholarship, Spain

Mari Bell

(Canada), Columbia Classical Ballet, USA

Nikita Boris

(USA), Accademia Internazionale Coreutica Summer Program 2017 Scholarship, Italy and an Invitation to Perform at the Ecuador Congree Gala, Ecuador 

Alexia Duff

(USA), VKDCNY Spain Summer Intensive 2017 Scholarship, Spain

Karina Drygina

(Russia), Vaganova School, Russia

Pauline Gierling

(Belgium), Vaganova School, Russia and Atelier Le Loft, Switzerland

Nikolaos Gkentsef

(Russia), VKDCNY Spain Summer Intensive Scholarship, Spain 

Clément Guillaume

(France), Brussels International Ballet School, Belgium and Confederacion Interamericana y Mundial de Profesionales de Danza Gala Tijuana, Mexico

João Paulo Jezler

(Brazil), Accademia Internazionale Coreutica, Italy; VKDCNY Spain Summer Intensive 2017 Scholarship, Spain and Brussels International Ballet School, Belgium

Madison Holdsworth

(USA), K-Arts, South Korea and Brussels International Ballet School Summer Program 2017 Scholarship, Belgium

Anastasia Korabov-Botalla

(Switzerland), Accademia Internazionale Coreutica Summer Program 2017 Scholarship, Italy

Elodie Lefebvre

(Belgium), VKDCNY Spain Summer Intensive 2017 Scholarship, Spain

Francesca Loi

(Italy), VKDCNY Brussels International Ballet School, Belgium

Alice Lunedei

(Italy), Tulsa Ballet, USA

Marco Marongiu

(Italy), Brussels International Ballet School, Belgium and VKDCNY Spain Summer Intensive Scholarship, Spain

Polina Morozova

(Russia), Brussels International Ballet School Summer Program 2017 Scholarship, Belgium

Catherine Parker

(Switzerland), Brussels International Ballet School, Belgium; Accademia Internazionale Coreutica Summer Program 2017 Scholarship, Italy and Conservatoire National Superieur de musique et de danse de Paris, France

Christian Pforr

(USA), Conservatoire National Superieur de musique et de danse de Paris, France

Camila Rodrigues

(Argentina), Columbia Classical Ballet, USA and Tulsa Ballet

Lily Saito

(USA), Columbia Classical Ballet, USA

Jillian Schubert

(USA), VKDCNY Full Year Scholarship, USA

Rheya Shano

(USA), Accademia Internazionale Coreutica, Italy and Cincinnati Ballet, USA

Marcos Silva

(Brazil), Cincinnati Ballet, USA; Cinevox Junior Company, Switzerland; VKDCNY Spain Summer Intensive 2017 Scholarship, Spain and Brussels International Ballet School, Belgium

Natasha Snogren

(USA), Boston Ballet School Pre-Professional Program, USA and Columbia Classical Ballet, USA

Bianca Stella

(Argentina), VKDCNY Summer Intensive Scholarship, USA

Justin Valentine

(USA), Accademia Internazionale Coreutica Summer Program 2017 Scholarship, Italy and an Invitation to Perform at the Ecuador Congree Gala, Ecuador 

Koyo Yanagishima

(USA), Brussels International Ballet School, Belgium and Corpea in the State of Mexico, Mexico

Illiana Yotova

(Bulgaria), Brussels International Ballet School, Belgium and Accademia Internazionale Coreutica, Italy


2016

Ildar Tagirov

(Russia), Grand Prix

Dante Alabastro

(USA), State Georgia Ballet Trainee Program, Georgia

Maria Clara Ambrosini

(Ecuador), VKDCNY Spain Summer Intensive, Spain and Ballet Centro del Conocimiento, Argentina and Columbia Classical Ballet Trainee Program, USA

Nikita Boris

(USA), Vaganova Academy, Russia

Kye Cooley

(USA), Alvin Ailey Summer Intensive Full Scholarship, USA; VKDCNY Summer Scholarship, USA and Washington Ballet Summer Program Scholarship 2016, USA

Miguel Angel David

(Paraguay), Boston Ballet School 2017 Summer Scholarship, USA; Accademia Internazionale Coreutica Florence Summer Intensive Scholarship, Italy; El Ballet Clasico Santiago Otorga One Month Scholarship, Chile and Brussels Professional Training Program 2016/2017 One Year Scholarship, Belgium

Gilles Delellio

(Belgium), Boston Ballet School 2017 Summer Scholarship, USA and Accademia Internazionale Coreutica Florence Summer Intensive Scholarship, Italy

Thomas Giugovaz

(USA), State Georgia Ballet Trainee Program, Georgia and Brussels Professional Training Program 2016/2017 One Year Scholarship, Belgium

Caroline Grossman

(USA), Brussels International Ballet School 2 Week Summer Intensive Full Scholarship, Belgium

Cielo Ibarrola

(Paraguay), VKDCNY Summer Scholarship, USA

Maria Iliushkina

(Russia), Ballet de l'Opera de Bordeaux, France

Savannah Leigh Ireland

(South Africa), VKDCNY Spain Summer Intensive, Spain

Dong Hyeon Kwak

(South Korea), Ballet de l'Opera de Bordeaux, France and Conservatoire National Supérieur de Musique et de Dance Full Summer Scholarship, France

Eun Soo Lee

(South Korea), Boston Ballet School 2017 Summer Scholarship, USA and Brussels International Ballet School 2 Week Summer Intensive Full Scholarship, Belgium

Seung Hyun Lee

(South Korea), Boston Ballet, USA and Conservatoire National Supérieur de Musique et de Dance Full Summer Scholarship, France

Yun Ju Lee

(South Korea), NYCDA Winter Intensive Full Scholarship 2016, USA

Daniela Maarraoui

(USA), Ballet Centro del Conocimiento, Argentina; Columbia Classical Ballet, USA; and State Georgia Ballet Trainee Program, Georgia

Ana Camila Malazotto

(Argentina), El Ballet Clasico Santiago Otorga One Month Scholarship, Chile

Julia Miro

(Spain), VKDCNY Spain Summer Intensive, Spain and Los Concursos CIAD, Mexico

Miho Morita

(Japan), Columbia Classical Ballet Trainee Program, USA

Nene Ogiwara

(Japan), VKDCNY Spain Summer Intensive, Spain

Gwan Woo Park

(South Korea), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Dance Full Summer Scholarship, France

Magda Studzinska

(Poland), VKDCNY Full Year Scholarship, USA and VKDCNY Spain Summer Intensive, Spain

Brecke Swan

(USA), State Georgia Ballet Trainee Program, Georgia

Ildar Tagirov

(Russia), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Dance Full Summer Scholarship, France

Anna Thomashoff

(Austria), K-Arts Youth Gifted and Talented Program, South Korea

Justin Valentine

(USA), Vaganova Academy, Russia and Brussels International Ballet School 2 Week Summer Intensive Full Scholarship, Belgium

Seung Min Yoo

(South Korea), Brussels International Ballet School 2 Week Summer Intensive Full Scholarship, Belgium

Iliana Yotova

(Bulgaria), VKDCNY Full Year Scholarship, USA and VKDCNY Spain Summer Intensive, Spain


2015

John Abenanty

(USA), Ballet del Centro de Conocimiento, Argentina and State Georgia Ballet, Georgia

Nika Afonina

(Ukraine), Accademia Internazionale Coreutica Florence Summer Intensive Scholarship, Italy

Katherine Barkman

(USA), Ballet Manila, Philippines

Yansi Mendez Bautista

(Mexico), Studio Harmonic Paris, France

Beatriz Boos

(Brazil), Escola Estadual de Danca Maria Olenewa Rio de Janeiro, Brazil 

Nikita Boris

(USA), Houston Ballet Summer Program 2016 Scholarship, USA and Korea National Institute for the Gifted in Arts Scholarship, South Korea

Wonjun Choi

(South Korea), State Georgia Ballet, Georgia

Gabriela Furst Giesbrecht Fernandes

(Brazil), Korea National Institute for the Gifted in Arts Scholarship, South Korea

Icaro Freire

(Brazil), Espedanse Montpellier Scholarship, France

Jeong Alejandro Monier Jouve

(Cuba), Columbia Classical Ballet Trainee Program, USA

Jae Eun Jung

(South Korea), State Georgia Ballet, Georgia

Austin Lam

(Canada), James Sewell Ballet, USA and Commission for Chreography for the Washington Ballet Studio Company, USA

Goh Eun Lee

(South Korea), Charlotte Ballet School, USA and Houston Ballet Summer Program 2016 Scholarship, USA

Jeong Won Lee

(South Korea), Buglisi Dance Theatre Apprenticeship, USA

So Jung Lee

(South Korea), State Georgia Ballet, Georgia and Tulsa Ballet II, USA

Sun Woo Lee

(South Korea), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, France

Yu Jin Lee

(South Korea), DARC Festival International Summer Workshop Chateauroux Scholarship, France

Miguel Angel David Arande Maidana

(Paraguay), Alvin Ailey Summer 2015 Scholarship, USA

Isabel Melo

(Panama), VKDCNY Summer Intensive Scholarship, USA

Leroy Mokgatle

(South Africa), Escola de Danca do Conservatorio Nacional, Portugal; Alvin Ailey Summer 2015 Scholarship, USA; The Washington Ballet Summer Intensive Scholarship, USA and Tulsa Ballet Summer Intensive Scholarship, USA

Revital Naroditski

(Israel), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, France

Bruno Palheta

(Brazil), Escola de Danca do Conservatorio Nacional, Portugal

So Yun Park

(South Korea), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, France

Jessica Restivo

(USA), Boston Ballet Summer Intensive Scholarship, USA and National Ballet School of Canada Summer Scholarship, Canada

Guilherme Riku

(Brazil), Espedanse Montpellier Scholarship, France

Sofia Leyva Solis

(Mexico), VKDCNY Summer Intensive Scholarship, USA

Brecke Swan

(USA), Columbia Classical Ballet Trainee Program, USA

Sayaka Takeyama

(Portugal), Columbia Classical Ballet Trainee Program, USA

Rina Tanaka

(Japan), Ballet Nacional de Cuba, Cuba

Jackeline Valente

(Brazil), Ballet del Centro de Conocimiento, Argentina

Justin Valentine

(USA), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, France and Tulsa Ballet Summer Intensive Scholarship, USA

Nations Wilkes-Davis

(USA), Tulsa Ballet Summer Intensive Scholarship, USA

Yuma Yasui

(Japan), Accademia Internazionale Coreutica Florence Summer Intensive Scholarship, Italy

Jason Yeung

(USA), New Jersey Ballet, USA

Byul Yun

(South Korea), Columbia Classical Ballet Trainee Program, USA


2014

Isodale Alexis

(USA), VKDCNY, USA

Alex Anderson

(USA), VKIBC Pas de Deux Award and Peridance, USA

Christopher Caines

(USA), VKDCNY, USA and Choreography Workshop Ballet Centro del Conocimiento, Argentina

Tamas Krizsa

(Hungary), Washington Ballet, USA

Jong Kyung Im

(South Korea), Compania Nacional de Danza, Mexico and Special Scholarship 3 Months

Gyeong Jin Lee

(South Korea), Martha Graham Summer, USA

Jumi Lee

(South Korea), Laboratory Dance Project Seoul, South Korea

Andile Ndlovu

(South Africa), The Washington Ballet, USA

Maki Onuko

(Japan), The Washington Ballet, USA

Hannah Park

(USA), Alvin Ailey, USA

Barbara Pereira

(Brazil), Alvin Ailey, USA

Jillian Quiner

(USA), VKDCNY, USA

Michelle Quiner

(USA), VKDCNY, USA

Arianna Spitz

(USA), VKDCNY, USA


BIBC 2012

Dominique Alessi

(USA), Columbia Classical Ballet Trainee Positions 2012-2013 Season

Marlen Alimanov

(Kazakhstan), Columbia Classical Ballet Company, 2012-2013 Season.

Davi Chagas

(Brazil), Columbia Classical Ballet Trainee Positions 2012-2013 Season

Albert Gordon

(USA), Corps De Ballet at Pennsylvania Ballet and Boston Ballet II 2012-2013 Season.

Seo Hye Han

(South Korea), Soloist at Boston Ballet Company

Lauren Herfindahl

(USA) Corps De Ballet at Boston Ballet

Min Jung Kim

(South Korea), Hungarian National Ballet

Hyunhee Sim

(South Korea), Washington Ballet Studio Company 2012-2013 Season.

Sarah Steele

(USA), The Washington Ballet Studio

Yukihiro Tamura

(Japan), Columbia Classical Ballet Company, 2012-2013 Season.


BIBC 2011

Ji Young Chae

(South Korea), Soloist at Boston Ballet and Dancer at The Washington Ballet Studio Company.

Young Gyu Choi

(South Korea), Principal Dancer at Het Nationale Ballet – Dutch National Ballet (promoted in 2016)

Alexandra Hartnett

(USA), Ballet Arizona.

Esmiana Jani

(USA), The Washington Ballet Studio Company.

Mai Kageyama

(Japan), demi soloist, Croatian National Theatre.

Hannah Park

(USA) BIBC’11, VKIBC’13, The Julliard School of Dance

Yae Gee Park

(South Korea), Cnd Compania Nacional De Danza

Brooklyn Mack

(USA) BIBC'11, BIBC'12
Invited by BIBC judge Andris Liepa to dance in Moscow's Kremlin Palace during a Gala performance on November 27, 2012, invited by Indianapolis City Ballet to perform during their “Evening with the Stars" Gala on September 8, 2012, Principal at Cincinnatti Ballet, and The Washington Ballet.

Andile Ndlovu

(South Africa), The Washington Ballet

Mariana Zschoerper

(Brazil), Baltimore Ballet School and company.